Kontakt

×
Zadzwoń: 509-537-915
lub zostaw kontakt do siebie.

Systemy RFID

Systemy bezprzewodowej identyfikacji RFID

RFID

Co to jest system RFID?

RFID (ang. Radio-frequency identification) – technologia, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu (etykieta RFID) w celu identyfikacji obiektu. RFID, w zależności od konstrukcji, umożliwia odczyt etykiet z odległości do kilkudziesięciu centymetrów lub kilku metrów od anteny czytnika. System odczytu umożliwia identyfikację wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu. Architektura systemów RFID obejmuje trzy główne elementy, z kórych każdy jest niezbędny do budowy kompleksowego systemu identyfikacji radiowej.

W kompleksowej konfiguracji system składa się z:

Czytnik RFID

Układu czytnika

  • nadajnik
  • odbiornik
  • antena
Etykieta RFID

Układ etykiet

  • układ elektroniczny
  • antena
Oprogramowanie RFID

Oprogramowanie

  • dedykowane rozwiązania
  • integracja z urządzeniami

Gdzie sprawdzi się system RFID?

System RFID doskonale sprawdzi się w wielu branżach. Z każdym rokiem technologia ta staje się coraz bardziej powszechna, przynosząc wielu przedsiębiorstwom wymierne korzyści finansowe. RFID jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnych kodów kreskowych.

Handel

Handel

RFID w handlu stosuje się najczęściej do śledzenia przepływu towarów od producenta do klienta. Technologia wspomaga zarządzanie łańcuchem dostaw poprzez dokładną identyfikację asortymentu. Technologia ta znajduje zastosowanie również w inwentaryzacji stanów magazynowych i sklepowych, w weryfikacji rozmieszczaniu towarów na półkach, w przyspieszaniu obsługi klienta przy kasie oraz w budowie samoobsługowych stanowisk kasowych self-check

Identyfikacja osób, kontrola dostępu RFID

Identyfikacja osób, kontrola i ograniczenia dostępu

Częstym zastosowaniem RFID są też identyfikatory personalne, przyjmujące postać plastikowej karty z wbudowanym chipem. Służą one nie tylko samej identyfikacji osób, ale także rejestracji wykonywanych przez nie czynności, czy autoryzacji dostępu. Wykorzystuje się je w firmach i organizacjach do rejestracji czasu pracy i zabezpieczania niektórych pomieszczeń, zasobów oraz informacji przed osobami niepowołanymi. Karty (lub innego rodzaju tagi RFID) mogą być również używane do kontroli ruchu pojazdów na prywatnych parkingach, na które wjechać mogą tylko osoby uprawnione. Dzięki RFID weryfikacja uprawnień i otwarcie bram czy szlabanów następuje automatycznie. W podobny sposób organizacje zabezpieczają dostęp do magazynów z cennymi zasobami, do których wejść mogą jedynie osoby posiadające stosowne uprawnienia i identyfikatory.

Zarządzanie procesami logistycznymi RFID

Zarządzanie procesami logistycznymi i magazynowymi

Technologia RFID znajduje praktyczne zastosowanie w transporcie, składowaniu towarów, czy zarządzaniu ich obrotem. Znaczniki umieszczane na pojazdach, obiektach i przedmiotach pozwalają monitorować ich położenie i ułatwiają zarządzanie przepływem. Zdalny odczyt informacji o towarach przyspiesza załadunek i rozładunek towarów. Ponadto znacznie szybsza jest też weryfikacja składowanego asortymentu w magazynach, czy kompletacja zamówień. Stosując znaczniki RFID i anteny umieszczone w pobliżu wyjść (tzw. bramki) pracownicy magazynów są w stanie dokładnie kontrolować ilość i rodzaj wydawanego towaru.

Budownictwo RFID

Budownictwo

Firmy budowlane wykorzystują RFID do kontroli wartościowego sprzętu budowlanego i zarządzania jego obrotem. Umieszczone na maszynach i narzędziach transpondery RFID pomagają ewidencjonować posiadane wyposażenie oraz umożliwiają bieżący monitoring. W ten sposób sprzęt, narzędzia i zużycie materiałów są pod ciągłą kontrolą, co wpływa na zachowania ludzi i pozwala wyeliminować często spotykane w tej branży nadużycia, takie jak kradzież narzędzi i materiałów przez pracowników, czy wykorzystywanie sprzętu do celów prywatnych bez wiedzy przełożonych. Osoby nadzorujące majątek i zajmujące się przydzielaniem zasobów mają ciągle aktualną informację o lokalizacji danego wyposażenia, co przyspiesza planowanie i realizację zadań

Opakowania zwrotne RFID

Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi

Wdrożenie systemu RFID do systemu zarządzania opakowaniami zwrotnymi zwiększenia efektywności zarządzania opakowaniami zwrotnymi w łańcuchu dostaw. Niedostateczna dotychczasowa kontrola stanu palet, kratek, piwnych kegów i innych kontenerów skutkowała zwiększonymi stanami zapasów, a także wysokimi kosztami, licznymi błędami i wydłużeniem czasu z racji braku automatyzacji procesów rejestracji. Zastosowanie czytników RFID do potwierdzenia wydań, przyjęć i przesunięć, usprawnia lokalizację towarów i sprawdzenie zgodności z zapisem w bazie danych. Dodatkowo eliminacja ręcznego ich przeliczania usprawnia na tyle proces zarządzania nimi, że ostatecznie zmniejsza ich liczbę w obiegu.

Przemysł i produkcja RFID

Przemysł i produkcja

Po technologię RFID często sięgają duże i średnie firmy produkcyjne oraz zakłady przemysłowe i fabryki w celu synchronizacji procesów wytwarzania, realizowanych w różnych lokalizacjach. Znaczniki RFID są umieszczane na obiektach, pojazdach, maszynach, narzędziach oraz innym sprzęcie, co pozwala zautomatyzować czynności związane z ich identyfikacją. Za pomocą RFID systemy produkcyjne są w stanie automatycznie odczytywać informacje na przykład o zrealizowanej produkcji, dostępnych maszynach, narzędziach, czy komponentach wchodzących w skład wytwarzanego produktu. RFID bardzo często wspomaga też tzw. traceability, czyli śledzenie produkcji

Inwentaryzacja RFID

Inwentaryzacja majątku w firmach i organizacjach

Wiele organizacji posiadających rozległy majątek podlegający obowiązkowej okresowej inwentaryzacji, ułatwia sobie ten proces przez zastosowanie znaczników RFID, kolektorów danych i odpowiedniego oprogramowania. Poszczególne składniki majątku (środki trwałe, jak również wyposażenie) są znakowane tagami RFID, co znacznie skraca przebieg spisu z natury. Komisja inwentaryzacyjna dokonuje automatycznego odczytu informacji w transponderach za pomocą kolektora danych z wbudowanym czytnikiem RFID. W porównaniu z ręcznym skanowaniem kodów kreskowych, będących tradycyjną metodą oznaczania majątku, technologia RFID zapewnia większą wygodę i znacznie szybszą pracę.

Jakie korzyśći płyną z zastosowania RFID?

Jako software house specjalizujemy się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji systemów RFID. Oferujemy kompleksowe rozwiązania, dostarczając zarówno sprzęt, jaki i oprogramowanie. Dla Klienta możemy zaprojektować od podstaw dedykowane rozwiązanie programistyczne dokładnie spełniające jego potrzeby oraz dobrać i zintegrować niezbędny sprzęt. Możemy także systemy RFID integrować z już istniejącym oprogramowaniem, na którym pracuje Twoja firma. Jesteśmy wieloletnim partnerem firm Asseco oraz Comarch, dlatego posiadamy specjalistyczną wiedzę i bardzo duże doświadczenie w integrowaniu ich systemów z naszymi rozwiazaniami. Bez kłopotu zintegrujemy najbardziej popularne systemy do obsługi przedsiębiorstw - Asseco WAPRO czy Comarch Optima. Jesteśmy także partnerem firmy Zebra - światowego pioniera technologii dla przedsiębiorstw, dostarczającego innowacyjne urządzenia do rejestracji i identyfikacji danych w firmie. Wieloletnie partnerstwo z Zebrą daje nam dostęp do stale aktualizowanej wiedzy oraz szkoleń z ekspertami, czyniąc nas specjalistami w technologii RFID.
Ta strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.